Dlaczego warto uprawiać sport i żyć aktywnie?

Osoby prowadzące aktywne życie cieszą się dobrym samopoczuciem i zdrowiem. Regularne uprawianie sportu ma korzystny wpływ na sferę psychofizyczną i to pod wieloma względami. Nie trzeba jednak wypacać litrów potu na siłowni każdego dnia ani przebiegać wielu kilometrów, umiarkowana i regularna aktywność jest kluczem do sukcesu. Powinna być dopasowana do możliwości danej osoby, przetrenowanie przynosi efekt odwrotny do zamierzonego. Pora zastanowić się nad tym, dlaczego nie warto prowadzić siedzącego trybu życia.

Jakie korzyści wiążą się byciem aktywnym fizycznie?

Nie bez powodu mówi się, że w zdrowym ciele jest zdrowy duch. Bycie aktywnym fizycznie to skuteczny sposób na poprawę nastroju, bo przyczynia się on do wzrostu produkcji endorfin, czyli hormonów szczęścia. Zamiast sięgać po czekoladki dające tylko chwilową przyjemność, a potem żałuje się ich zjedzenia ze względu na nadprogramowe kalorie, warto się poruszać. Niczego to nie kosztuje, a można tylko wiele zyskać. Uprawianie sportu zwiększa też zdolności uczenia się, wpływa korzystnie na komórki nerwowe. Regularne ćwiczenia mają zbawienny wpływ na funkcje poznawcze, zwiększają sprawność mózgu. Kolejną zaletą jest możliwość pozbycia się nadprogramowych kilogramów i uzyskania wymarzonej sylwetki. Zamiast restrykcyjny diet warto zacząć się więcej ruszać, a waga zacznie spadać bez wyrzeczeń.

Ruch poprawia sprawność, wytrzymałość i elastyczność ciała. Jest to skuteczny sposób na wzmocnienie mięśni, zredukowanie znienawidzonej tkanki tłuszczowej i cellulitu. Sport wpływa na zdrowie psychiczne, zmniejsza stres, przeciwdziała stanom lękowym i obniża napięcie nerwowe. Aktywność fizyczna działa przeciwstarzeniowo, stoi na straży młodzieńczego wyglądu. Jest to zdecydowanie lepsze niż wklepywanie w skórę drogich kremów przeciwzmarszczkowych. Ćwiczenia mają bardzo korzystny wpływ na wygląd i kondycję skóry, zwiększają jej napięcie i poprawiają koloryt. Można też liczyć na lepszy sen, wzmocnienie układu odpornościowego, mniejszą podatność na infekcje. Osoby aktywne fizycznie są kreatywniejsze, mają mocniejsze kości i serce. Zmniejsza się też ryzyko demencji, nadciśnienia tętniczego krwi, cukrzycy, depresji. Wysiłek fizyczny przyczynia się do poprawienia krążenia krwi, czyli dotlenienia wszystkich komórek organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *