Przyszedł moment, w którym potrzebujesz skorzystać z pomocy dietetyka. Jednakże jak wybrać tego odpowiedniego dietetyka, czy kierować się tylko ceną, lokalizacją? Czy wykształcenie jest ważne? Wybierając dietetyka warto postawić sobie tych kilka pytań, by później nie żałować podjętych decyzji. Pamiętaj, że chodzi tu o Twoje zdrowie i nie ma miejsca na przypadkowość.

O wykształceniu, lokalizacji czy cenach stworzę oddzielny post, dziś chciałam pokazać Ci mój sposób pracy z pacjentem, jak wygląda pierwsza wizyta, oraz kolejne.

Z tego artykułu dowiesz się jak przygotować się do pierwszej wizyty.

Podczas pierwszej wizyty, która trwa godzinę, omawiamy dokładnie Twoje potrzeby, cele, stan zdrowia, problemy.

Jeśli Twoim celem jest zrzucenie wagi, lub jesteś sportowcem, podczas wizyty zostanie przeprowadzona analiza składu ciała.  Na badanie należy przyjść na czczo, lub minimum 3-4 h po ostatnim posiłku.

Jeśli Twój cel to zalecenia pod daną jednostkę chorobową i waga nie jest tu kluczowym elementem, nie musisz stosować się do tych zaleceń.

W trakcie wizyty przeprowadzę dokładny wywiad zdrowotny.

Zadam Ci kilka pytań o:

 

 • zdiagnozowane jednostki chorobowe,
 • przebyte choroby
 • odczuwane objawy,
 • obciążenia w rodzinie,
 • przyjmowane leki i suplementy,
 • wyniki badań

 

Przed wizytą poobserwuj siebie, spisz wszystkie objawy, które ci dokuczają. Zrób listę leków, suplementów, które przyjmujesz oraz ich dawki. Wbrew pozorom każda jednostka chorobowa, przyjmowane leki czy nawet suplementy mogą mieć wpływ na problemy, z którymi przychodzisz do dietetyka. Nie pomiń niczego, byśmy mogli trafnie obrać strategię działania.

Jeśli masz wyniki badań (morfologia, usg etc) przynieś je ze sobą. Wyniki nie mogą być starsze niż 6 miesięcy. Nie wystarczy mi stwierdzenie „wyniki są w normie”, muszę je zobaczyć  i ocenić. Nie robiłeś dawno badań? Spokojnie, podczas wizyty określimy listę badań do wykonania. Jeśli nie masz możliwości wykonania badań bezpłatnie, możesz na wizycie uzyskać skierowanie do jednego z punktów pobrań w Diagnostyka, gdzie moi podopieczni zrobią badania w bardzo atrakcyjnych cenach.

W kolejnym kroku przeprowadzimy wywiad żywieniowy.

Przygotuj się do odpowiedzi na pytania:

 

 • Godziny pobudki i chodzenia spać
 • Godziny posiłków (posiłki główne + przekąski)
 • Posiłki (co jadłeś i w jakich ilościach)
 • Kiedy najczęściej odczuwasz głód
 • Listę lubianych i nielubianych produktów

Jest to bardzo ważny element wizyty. Im dokładniejszy zrobisz dzienniczek żywieniowy, bez pomijania przekąsek, podjadanych produktów, tym dokładniej określimy nad czym mamy pracować.

Pamiętaj! Dzienniczek nie jest po to by Cię oceniać, skrytykować etc. Dzienniczek pozwoli nam dokładnie przeanalizować problemy i znaleźć rozwiązanie.

Moja skuteczność zależna jest od Twojej dokładności i szczerości.

Przygotuj listę produktów lubianych, a w szczególności tych nielubianych. Nie chcesz otrzymać wytycznych, które bazować będą na produktach nielubianych. Zalecenia mają być dopasowane do Ciebie, a nie na odwrót. Jeśli np. nie lubisz szpinaku, przygotuję Ci zalecenia tak, by szpinak nigdy nie występował.

Co w sytuacji gdy nie lubisz żadnych warzyw?

Tu niestety Ci nie odpuszczę. Warzywa jako składnik witamin, mikroelementów i błonnika są bardzo ważnym elementem naszej codziennej diety. Ale nie martw się, warzywa będziemy wdrażać stopniowo, poszukując kompromisów.

Pierwsza wizyta to zebranie informacji o Tobie, na tej wizycie mówisz Ty, ja słucham notuję. Im bardziej szczegółowo przygotujesz się do wizyty, tym lepiej na niej skorzystamy oboje.

Po wizycie

Umawiamy się na drugą wizytę, podczas której przedstawię Ci plan działania, zalecenia, lub jadłospis.

Od czego zależy otrzymanie zaleceń lub jadłospisu? W dużej mierze od Ciebie, jeśli już na pierwszej wizycie stwierdzisz, że potrzebujesz jadłospisu to zostanie on przygotowany. Jadłospis jest dodatkowo płatny. Jednak, jeśli podczas wywiadu uznam, że jadłospis nie jest dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem, zaproponuję CI inne rozwiązania.

W ustalaniu zaleceń kieruję się nie tylko wiedzą dietetyczną ale także zagadnieniami z psychodietetyki. Nie zależy mi by „sprzedać” Ci jadłospis, którego nie będziesz  w stanie wdrożyć. Kolejny jadłospis do szuflady nie jest Ci potrzebny. W takim przypadku ustalimy sobie kroki, cele które chcemy osiągnąć. Skupimy się na Twojej motywacji, zapale i utrzymaniu drogi, którą chcesz podążać.

Jak wygląda pierwsza wizyta u dietetyka

Przyszedł moment, w którym potrzebujesz skorzystać z pomocy dietetyka. Jednakże jak wybrać tego odpowiedniego dietetyka, czy kierować się tylko ceną, lokalizacją? Czy wykształcenie jest ważne? Wybierając dietetyka warto postawić sobie tych kilka pytań, by później nie...

Cukier biały czy brązowy?

Gdy kupujemy kawę, powszechny stał się wybór między cukrem białym a brązowym, tym zdrowszym teoretycznie. No właśnie….teoria czy fakt? Czy faktycznie wybierasz zdrowszy produkt, czy dałeś się wkręcić?

Gdy w domu mam niejadka

  Bardzo często pacjentami w gabinecie dietetyka są dzieci, a dokładnie rodzice którzy przyprowadzają swoje dzieci. Problemy z którymi zgłaszają się rodzice są różnorodne: nadwaga, stwierdzone choroby metaboliczne, czy też problemy z jedzeniem diagnozowane przez...

Kiedy do dietetyka?

Ostatnio w gabinecie, podczas dni darmowych pomiarów (akcja trwa do końca miesiąca) zadano mi pytanie:
Ile trzeba ważyć by już trzeba było iść do dietetyka?